Agnieszka Glasek fotka

Dzieci... Jak wiele zmieniają w naszym życiu… Gdy się już pojawią tylko jedno jest pewne – nic już nie będzie takie samo. Mali ludzie, suwerenne istoty, które „dostajemy” na chwilę, aby przygotować je dla świata.

Nieprzespane noce, przyprawiające o zawrót głowy pytania – „O co chodzi? Znowu płacze? Chce jeść, pić, a może jest zmęczone? A może to kolka???” Gdy taki bezbronny zdany na nas w 100% człowiek pojawia się w naszym życiu, nie ma przy sobie „instrukcji obsługi”. Uczymy się go. Poznajemy temperament, upodobania. Z czasem jego potrzeby rosną a i „obsługa” staje się coraz trudniejsza.

Jak wiele jesteśmy w stanie zrobić dla naszych dzieci? Jak wiele godzin na dobę pracować, aby spełnić każdą zachciankę? Jaką wycieczkę zagraniczną wykupić i jaki nowy model tableta pozwoli zabłysnąć naszym dzieciom wśród rówieśników? Biegniemy wciąż sądząc, że „mieć” pozwoli naszym dzieciom wspaniale „być”. A okazuje się, że one najbardziej potrzebują nas… Naszej uwagi, czasu, rozmowy, bliskości. Czegoś, czego nie da się kupić za żadne pieniądze, bo dziecko uczy się przez moderowanie – dajemy mu przykład, a ono nas naśladuje. Zatem jakie chcemy przygotować dzieci dla tego świata?

Dla moich dzieci - Natalki, Oli i Karola w marcu 2008 r. stworzyłam Przedszkola Niepublicznego Puchatkowo w Lipówkach, a we wrześniu 2014 r. Niepubliczną Szkołę Podstawową Kuźnia Talentów w Chotyni. Głęboko wierzę w to, że dbanie o rozwój dziecka, jego edukację, odkrycie oraz rozwój pasji i talentów, jest pierwszym zadaniem każdego z nas - rodziców, aby w przyszłości dzieci nie pytały nas: Kim mają być? Co w życiu mają robić? Niech robią to, co pokochają, bo tylko wtedy będą naprawdę szczęśliwe. A nade wszystko niech mają w życiu odwagę szukać tego, co da im szczęście.

Bezpośrednim powodem otwarcia przeze mnie szkoły był brak w naszym powiecie placówki edukacyjnej, która zadbałaby o dzieci kompleksowo, która zapewniłaby gruntowną edukację dzieciom, aby umożliwiała dzieciom rozwój pasji/talentów. Taką właśnie szkołę postanowiłam otworzyć. Konsekwentnie realizując swój plan, w kwietniu 2014 roku, wynajęłam budynek zamkniętej publicznej szkoły w Chotyni, który następnie wyremontowałam i wyposażyłam tak, aby służył dzieciom. Miejsce jest piękne - spokojna okolica, ogromne boisko, ogród, plac zabaw, własna sala gimnastyczna, widne duże sale lekcyjne.

W swojej szkole postawiłam na młodą, kreatywną kadrę oraz naukę przez doświadczenia, eksperymenty i metody aktywizujące. Uczeń nie jest "przykuty do ławki". Wiele lekcji odbywa się na dywanach, w ruchu, na świeżym powietrzu. Zajęcia prowadzone są tak, aby obrazowe przykłady pozwoliły uczniowi zrozumieć prezentowaną wiedzę, aby zaangażować go do działania, pobudzić ciekawość. Nasi uczniowie uwielbiają naszą szkołę.

Oferta szkoły oparta jest na Koncepcji Szkoły Jednego Ucznia, która zakłada, że każdy uczeń w Kuźni Talentów jest tak samo ważny, że ważne są jego indywidualne potrzeby, wzmacnianie mocnych stron i praca nad słabszymi. Koncepcja ta sprawia, że każdy uczeń czuje się w Kuźni Talentów wyjątkowo dobrze, bo ta szkoła została stworzona z myślą o nim. Kuźnia Talentów edukuje dzieci w klasach I-VI, a już od IX 2017 r. przekształci się w wyniku reformy systemu edukacji w ośmioklasową szkołę podstawową. Odkrywa talenty każdego dziecka i od najmłodszych lat je rozwija, wyposaża dziecko w kompetencje kluczowe, dzięki czemu dzieci będą spełnione w życiu i szczęśliwe. Mając na myśli owe kompetencje kluczowe, myślę o ośmiu umiejętnościach gwarantujących sukces w dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, jak: wysoka samoocena, posiadanie woli mocy (chęci, aby podejmować kolejne próby działań), pewność siebie, determinacja, intuicja, empatia, otwartość na świat, kreatywność. Każdy rodzic chce szczęścia dla swojego dziecka i pragnie dla niego jak najlepszej przyszłości!!! Dzięki Kuźni Talentów jest to możliwe.

Agnieszka Głasek

Założycielka NSP Kuźnia Talentów i PNP Puchatkowo